Difference between revisions of "PhD"

From AOB Wiki
Jump to navigation Jump to search
 
(11 intermediate revisions by 3 users not shown)
Line 1: Line 1:
 +
Doktorske studije iz Astronomije i astrofizike organizuju se na Matematičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Postupak za predaju doktorske disertacije, koji je ovde dat, je u skladu sa "Pravilnikom o izradi, oceni i odbrani doktorske disertacije" Matematičkog fakulteta iz februara 2008. godine i "Pravilnika o doktorskim studijama koje organizuje i izvodi Univerzitet u Beogradu" iz februara 2010. godine. Ovo su pravilnici koji su na snazi u trenutku pisanja ove stranice. Novi pravilnik iz maja 2016. godine, o kojem ovde neće biti reči (za sada), počinje da važi i da se primenjuje na studente upisane na doktorske studije počev od školske 2016/2017 godine.
 +
 +
 
== Doktorske studije ==
 
== Doktorske studije ==
Doktorske studije na Matematickom fakultetu, Univerzitet u Beogradu, na smeru Astronomija i Astrofizika traju 3 (+3) godine.
+
Studije traju 3 (+3) godine. Na prvoj i drugoj godini organizovano je ukupno po 6 ispita koji nose ukupno 60 ESPB bodova po godini:
 
+
* 4 izborna ispita koji se biraju, u dogovoru sa mentorom, sa liste koju objavljuje Matematički fakultet. Ovi ispiti se ocenjuju.
Na prvoj i drugoj godini organizovano je ukupno po 6 ispita koji nose ukupno 60 ESPB bodova po godini:
+
* 2 obavezna ispita koji se ne ocenjuju, već je potrebno da mentor svojim potpisom potvrdi da je student pohađao ove ispite.
* 4 izborna ispita koji se biraju, u dogovoru sa mentorom, sa liste koju objavljuje Matematicki fakultet. Ovi ispiti se ocenjuju.
+
Na trećoj godini organizovana su ukupno 4 ispita i svi su obavezni
* 2 obavezna ispita koji se ne ocenjuju, vec je potrebno da mentor svojim pitpisom potvrdi da je student pohadjao ove ispite.
 
Na trecoj godini organizovana su ukupno 4 ispita i svi su obavezni
 
  
 
Na prvoj godini ispiti su:
 
Na prvoj godini ispiti su:
Line 23: Line 24:
 
* ''obavezni'' Izrada doktorske disertacije 4 (12 ESPB bodova);
 
* ''obavezni'' Izrada doktorske disertacije 4 (12 ESPB bodova);
  
Na trecoj godini ispiti su:
+
Na trećoj godini ispiti su:
 
* ''obavezni'' Izrada doktorske disertacije 5 (26 ESPB bodova);
 
* ''obavezni'' Izrada doktorske disertacije 5 (26 ESPB bodova);
* ''obavezni'' Naucno-Istrazivacki rad 1 (4 ESPB boda);
+
* ''obavezni'' Naučno-istraživački rad 1 (4 ESPB boda);
 
* ''obavezni'' Izrada doktorske disertacije 6 (26 ESPB bodova);
 
* ''obavezni'' Izrada doktorske disertacije 6 (26 ESPB bodova);
* ''obavezni'' Naucno-Istrazivacki rad 2 (4 ESPB boda);
+
* ''obavezni'' Naučno-istraživački rad 2 (4 ESPB boda);
 
 
 
 
 
 
== Procedura i postupak za predaju doktorske disertacije na Matematickom fakultetu, Univerzitet u Beogradu ==
 
Procedura za predaju teze sastoji se od nekoliko koraka. Treba imati na umu da sve ove informacije obavezno treba proveriti u trenutku kada se predaje teza na Fakultetu, jer se i sama procedura dosta cesto menja. Ovde su koraci navedeni cisto informativnog karaktera, kao uputstvo koje bi trebalo da pomogne onima koji se prvi put srecu sa ovom procedurom, ali i kao podsetnik mentorima koji bi trebali da pomognu studentima kroz ceo postupak, a svakako i da aktivno ucestvuju u njemu jer su u obavezi da to urade u nekim koracima koji su dole navedeni.
 
 
 
# Student u dogovoru sa mentorom formira spisak ispita koje zeli da pohadja. Ovaj spisak ispita zapravo cini '''plan doktorskih studija'''.
 
# Student upucuje '''molbu''' Naucno-Nastavnom Vecu (NNV) Matematickog fakulteta u kojem daje plan doktorskih studija. Ova molba sa potpisom studenta i potpisom sefa katedra ide na NNV gde treba da bude odbrena.
 
# Student prijavljuje temu, tj. upucuje molbu katedri za Astronomiju i Astrofiziku sa naslovom '''prijava teme za izradu doktorske disertacije'''. Ova molba moze se uputiti u bilo kom trenutku trajanja studija, ali s obzirom da se u njoj definise naslov doktorske teze, najcesce se ova molba upucuje nakon zavrsene druge godine studija.
 
# Na sednici katedre odredjuje se '''komisija za ocenu podobnosti''' prijave teze, koju student predlaze uz molbu iz prethodne tacke. Ovaj dokument potpisuje sef katedre i komisija za ocenu podobnosti.
 
# Na sednici katedre cita se '''refrat''' koji pise student u sradanji sa metorom, a koji sadrzi:
 
#* Bigrafiju kandidata
 
#* Spisak objavljenih naucnih i strucnih radova
 
#* Predmet i sadržaj doktorske disertacije
 
#* Naučni cilj doktorske disertacije
 
#* Hipoteze od kojih se polazi
 
#* Metode koje se koriste u istraživanju
 
#* Zaključak i predlog
 
#: Nakon citanja referata Katedra predlaze '''komisiju za pregled i ocenu doktorske disertacije'''. (Napomena: Ova komisija ne mora da sadrzi iste clanove kao komisija za ocenu podobnosti.) Tako kompletiran referat Katedra prosledjuje NNV-u Matematickog fakulteta.
 
# NNV usvaja referat katedre, pravi '''odluku''' o prihvatanju predloga teme doktorske disertacije i salje ga Vecu naucnih oblasti prirodno-matematickih nauka Univerziteta u Beogradu na saglasnost
 
#* Student je duzan da zapise vreme odrzavanja ove dve sednice (NNV MF i VNPMN Univerziteta) radi kasnijih administrativnih potreba. Student brani doktorsku disertaciju u roku od tri godine od dana odobravanja teme. NNV Fakulteta moze odobriti kandidatu produzenje od dve kodine na njegov zahtev.
 
# Po zavrsetku izrade doktorske disertacije student podnosi zahtev NNV-u za pregled i ocenu doktorske disertacije.
 
# Student podnosi Fakultetu uradjenu doktorsku disertaciju u dva primerka kao i u elektrosnkoj verziji na dva CD-a.
 
# Izvestaj komisije za pregled i ocenu zajedno sa doktorskom disertacijom se stavlja na uvid javnosti u trajanju od 30 dana.
 
 
 
 
 
  
 +
== Postupak za predaju doktorske disertacije ==
 +
Procedura za predaju teze sastoji se od nekoliko koraka. Treba imati na umu da sve ove informacije obavezno treba proveriti u trenutku kada se predaje teza na Fakultetu, jer se i sama procedura dosta često menja. Ovde su koraci navedeni čisto informativnog karaktera, kao uputstvo koje bi trebalo da pomogne onima koji se prvi put sreću sa ovom procedurom, ali i kao podsetnik mentorima koji bi trebali da pomognu studentima kroz ceo postupak, a svakako i da aktivno učestvuju u njemu jer su u obavezi da to urade u nekim koracima koji su dole navedeni.
  
 +
# Student (opciono: u dogovoru sa mentorom) formira spisak ispita koje želi da pohađa. Ovaj spisak ispita zapravo čini '''plan doktorskih studija'''.
 +
# Student upućuje '''molbu''' Naučno-nastavnom veću (NNV) Matematičkog fakulteta u kojem daje plan doktorskih studija. Ova molba sa potpisom studenta i potpisom šefa katedra ide na NNV gde treba da bude odobrena.
 +
# Sledeći korak je '''prijava teme'''. Student prijavljuje temu, tj. upućuje molbu Katedri i NNV-u. Ovaj korak može se uraditi u bilo kom trenutku trajanja studija, ali s obzirom da se tu definiše naslov doktorske teze, najčešće se tema prijavljuje nakon završene druge godine studija. Takodje treba voditi računa i o tome da je propisan rok od 3 godine (+2 godine produženje na zahtev studenta) za završetak doktorske teze od trenutka prijave teme.
 +
# Materijal za prijavu teme, koji je potrebno predati za sednicu Katedre, sadrži '''tri''' dokumenta. Ovo je ujedno i materijal potreban za sednicu NNV-a na koju ide odmah nakon sednice Katedre.
 +
## '''Molba''' Katedri za astronomiju i astrofiziku sa naslovom "Prijava teme za izradu doktorske disertacije". Na sednici Katedre određuje se '''Komisija za ocenu podobnosti''' prijave teze, koju student predlaže uz ovu molbu. Ova komisija mora da sadrži samo članove Katedre. Ovaj dokument potpisuje podnosilac prijave, tj. student, zatim šef Katedre, kao i Komisija za ocenu podobnosti.
 +
## '''Podaci o mentoru''', dokument koji sadrži ime i prezime mentora, njegovo zvanje i naučne radove iz oblasti koji ga kvalifikuju za vodjenje doktorske disertacije. Ovo je dokument koji se izradjuje prema šablonu, a na kraju ga potpisuje Dekan Matematičkog fakulteta.
 +
## '''Referat''' koji piše student u saradnji sa mentorom, a koji sadrži:
 +
##* Bigrafiju kandidata
 +
##* Spisak objavljenih naučnih i stručnih radova (Napomena: Na ovom spisku potrebno je da uz svaki rad stoji i kategorija i impact faktor za časopis u kojem je objavljen rad i kategorija časopisa)
 +
##* Predmet i sadržaj doktorske disertacije
 +
##* Naučni cilj doktorske disertacije
 +
##* Hipoteze od kojih se polazi
 +
##* Metode koje se koriste u istraživanju
 +
##* Zaključak i predlog
 +
##: Nakon čitanja referata na samoj sednici, Katedra predlaže '''Komisiju za pregled i ocenu doktorske disertacije'''. Ovu komisiju zapravo predlaže student, a katedra to treba da potvrdi ili odbije. Mentor može biti član ove komisije. Komisija mora da sadrži najmanje 3 a najviše 5 članova, od kojih najmanje jedan nije u nastavnom odnosu na Fakultetu. Komisija ne mora da sadrži iste članove kao Komisija za ocenu podobnosti. Katedra može imati prigovore na naslov teme, oblik naslova ili neke druge delove referata, koje je potrebno uneti.
 +
# Ovako kompletiran materijal, student podnosi NNV-u u sekretarijatu Matematičkog fakulteta. Materijal za NNV fakulteta se prima do 7 dana pre datuma kada je zakazana sednica.
 +
# NNV usvaja referat Katedre, donosi '''odluku''' o prihvatanju predloga teme doktorske disertacije i šalje ga Veću naučnih oblasti prirodno-matematičkih nauka (VNOPMN) Univerziteta u Beogradu na saglasnost.
 +
# Student je dužan da zapiše vreme održavanja ove dve sednice (NNV MF i VNOPMN Univerziteta) radi kasnijih administrativnih potreba. Po dobijenoj saglasnosti student pristupa izradi doktorske disertacije. Student brani doktorsku disertaciju u roku od tri godine od dana odobravanja teme. NNV Fakulteta može odobriti kandidatu produženje od dve godine na njegov zahtev.
 +
# Po završetku izrade doktorske disertacije student podnosi '''zahtev''' NNV-u '''za pregled i ocenu doktorske disertacije'''.
 +
# Student '''podnosi''' Fakultetu '''urađenu doktorsku disertaciju''' u dva primerka kao i u elektronskoj verziji na dva CD-a.
 +
# Komisije za pregled i ocenu dostavlja izveštaj NNV-u
 +
# Izveštaj komisije zajedno sa doktorskom disertacijom se stavlja na '''uvid javnosti''' u trajanju od 30 dana.
 +
# Nakon isteka roka od 30 dana materijal ide na '''sednicu NNV MF''' gde se razmatra izveštaj Komisije za pregled i ocenu. Ovom prilikom se šalje još jedan dokument sličan referatu iz tačke 4.3. samo u skraćenom obliku. On sadrži spisak objavljenih radova koji kao i ranije mora da ima kategoriju i impakt faktor časopisa u kojem je objavljen rad. Mentor treba da bude prisutan na ovoj sednici da prezentuje predmet i naučni cilj disertacije. Ukoliko se izveštaj prihvati, na toj sednici se odredjuje '''Komisija za odbranu doktorske disertacije'''. Mentor može biti član ove komisije. Komisija ne mora da sadrži iste članove kao komisija za pregled i ocenu, takodje mora imati najmanje 3 a najviše 5 clanova od kojih najmanje jedan nije u radnom odnosu na Fakultetu.
 +
# Usvojeni izveštaj komisije Fakultet šalje na '''sednicu Univerzitetu''' radi davanja saglasnosti.
 +
# Nakon Univerzitetske sednice zakazuje se '''odbrana doktorske disertacije''', gde student brani disertaciju i dobija ocenu "odbranio" ili "nije odbranio" doktorsku disertaciju. Najmanje 3 dana pre odbrane je potrebno dostaviti mejlom pravnoj sluzbi fakulteta sledece podatke o odbrani: ime i prezime, naslov teze, datum, vreme, broj sale, ime predednika komisije za odbranu. Pravna sluzba oglasava odbranu tri dana ranije na sajtu fakulteta.
  
==Uputstva za pisanje i oblikovanje doktorske teze==
+
Na kraju jedan zanimljiv blog na temu: Kako preziveti Ph.D.
* tekst
+
https://www.castoredc.com/blog/research-tips/?utm_source=Facebook&utm_medium=banner&utm_campaign=fb-survival-blog-lookalike&utm_content=blogpost
* tekst
 

Latest revision as of 13:41, 19 January 2018

Doktorske studije iz Astronomije i astrofizike organizuju se na Matematičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Postupak za predaju doktorske disertacije, koji je ovde dat, je u skladu sa "Pravilnikom o izradi, oceni i odbrani doktorske disertacije" Matematičkog fakulteta iz februara 2008. godine i "Pravilnika o doktorskim studijama koje organizuje i izvodi Univerzitet u Beogradu" iz februara 2010. godine. Ovo su pravilnici koji su na snazi u trenutku pisanja ove stranice. Novi pravilnik iz maja 2016. godine, o kojem ovde neće biti reči (za sada), počinje da važi i da se primenjuje na studente upisane na doktorske studije počev od školske 2016/2017 godine.


Doktorske studije

Studije traju 3 (+3) godine. Na prvoj i drugoj godini organizovano je ukupno po 6 ispita koji nose ukupno 60 ESPB bodova po godini:

  • 4 izborna ispita koji se biraju, u dogovoru sa mentorom, sa liste koju objavljuje Matematički fakultet. Ovi ispiti se ocenjuju.
  • 2 obavezna ispita koji se ne ocenjuju, već je potrebno da mentor svojim potpisom potvrdi da je student pohađao ove ispite.

Na trećoj godini organizovana su ukupno 4 ispita i svi su obavezni

Na prvoj godini ispiti su:

  • izborni 1 (9 ESPB bodova);
  • izborni 2 (9 ESPB bodova);
  • obavezni Izrada doktorske disertacije 1 (12 ESPB bodova);
  • izborni 3 (9 ESPB bodova);
  • izborni 4 (9 ESPB bodova);
  • obavezni Izrada doktorske disertacije 2 (12 ESPB bodova);

Na drugoj godini ispiti su:

  • izborni 5 (9 ESPB bodova);
  • izborni 6 (9 ESPB bodova);
  • obavezni Izrada doktorske disertacije 3 (12 ESPB bodova);
  • izborni 7 (9 ESPB bodova);
  • izborni 8 (9 ESPB bodova);
  • obavezni Izrada doktorske disertacije 4 (12 ESPB bodova);

Na trećoj godini ispiti su:

  • obavezni Izrada doktorske disertacije 5 (26 ESPB bodova);
  • obavezni Naučno-istraživački rad 1 (4 ESPB boda);
  • obavezni Izrada doktorske disertacije 6 (26 ESPB bodova);
  • obavezni Naučno-istraživački rad 2 (4 ESPB boda);

Postupak za predaju doktorske disertacije

Procedura za predaju teze sastoji se od nekoliko koraka. Treba imati na umu da sve ove informacije obavezno treba proveriti u trenutku kada se predaje teza na Fakultetu, jer se i sama procedura dosta često menja. Ovde su koraci navedeni čisto informativnog karaktera, kao uputstvo koje bi trebalo da pomogne onima koji se prvi put sreću sa ovom procedurom, ali i kao podsetnik mentorima koji bi trebali da pomognu studentima kroz ceo postupak, a svakako i da aktivno učestvuju u njemu jer su u obavezi da to urade u nekim koracima koji su dole navedeni.

  1. Student (opciono: u dogovoru sa mentorom) formira spisak ispita koje želi da pohađa. Ovaj spisak ispita zapravo čini plan doktorskih studija.
  2. Student upućuje molbu Naučno-nastavnom veću (NNV) Matematičkog fakulteta u kojem daje plan doktorskih studija. Ova molba sa potpisom studenta i potpisom šefa katedra ide na NNV gde treba da bude odobrena.
  3. Sledeći korak je prijava teme. Student prijavljuje temu, tj. upućuje molbu Katedri i NNV-u. Ovaj korak može se uraditi u bilo kom trenutku trajanja studija, ali s obzirom da se tu definiše naslov doktorske teze, najčešće se tema prijavljuje nakon završene druge godine studija. Takodje treba voditi računa i o tome da je propisan rok od 3 godine (+2 godine produženje na zahtev studenta) za završetak doktorske teze od trenutka prijave teme.
  4. Materijal za prijavu teme, koji je potrebno predati za sednicu Katedre, sadrži tri dokumenta. Ovo je ujedno i materijal potreban za sednicu NNV-a na koju ide odmah nakon sednice Katedre.
    1. Molba Katedri za astronomiju i astrofiziku sa naslovom "Prijava teme za izradu doktorske disertacije". Na sednici Katedre određuje se Komisija za ocenu podobnosti prijave teze, koju student predlaže uz ovu molbu. Ova komisija mora da sadrži samo članove Katedre. Ovaj dokument potpisuje podnosilac prijave, tj. student, zatim šef Katedre, kao i Komisija za ocenu podobnosti.
    2. Podaci o mentoru, dokument koji sadrži ime i prezime mentora, njegovo zvanje i naučne radove iz oblasti koji ga kvalifikuju za vodjenje doktorske disertacije. Ovo je dokument koji se izradjuje prema šablonu, a na kraju ga potpisuje Dekan Matematičkog fakulteta.
    3. Referat koji piše student u saradnji sa mentorom, a koji sadrži:
      • Bigrafiju kandidata
      • Spisak objavljenih naučnih i stručnih radova (Napomena: Na ovom spisku potrebno je da uz svaki rad stoji i kategorija i impact faktor za časopis u kojem je objavljen rad i kategorija časopisa)
      • Predmet i sadržaj doktorske disertacije
      • Naučni cilj doktorske disertacije
      • Hipoteze od kojih se polazi
      • Metode koje se koriste u istraživanju
      • Zaključak i predlog
      Nakon čitanja referata na samoj sednici, Katedra predlaže Komisiju za pregled i ocenu doktorske disertacije. Ovu komisiju zapravo predlaže student, a katedra to treba da potvrdi ili odbije. Mentor može biti član ove komisije. Komisija mora da sadrži najmanje 3 a najviše 5 članova, od kojih najmanje jedan nije u nastavnom odnosu na Fakultetu. Komisija ne mora da sadrži iste članove kao Komisija za ocenu podobnosti. Katedra može imati prigovore na naslov teme, oblik naslova ili neke druge delove referata, koje je potrebno uneti.
  5. Ovako kompletiran materijal, student podnosi NNV-u u sekretarijatu Matematičkog fakulteta. Materijal za NNV fakulteta se prima do 7 dana pre datuma kada je zakazana sednica.
  6. NNV usvaja referat Katedre, donosi odluku o prihvatanju predloga teme doktorske disertacije i šalje ga Veću naučnih oblasti prirodno-matematičkih nauka (VNOPMN) Univerziteta u Beogradu na saglasnost.
  7. Student je dužan da zapiše vreme održavanja ove dve sednice (NNV MF i VNOPMN Univerziteta) radi kasnijih administrativnih potreba. Po dobijenoj saglasnosti student pristupa izradi doktorske disertacije. Student brani doktorsku disertaciju u roku od tri godine od dana odobravanja teme. NNV Fakulteta može odobriti kandidatu produženje od dve godine na njegov zahtev.
  8. Po završetku izrade doktorske disertacije student podnosi zahtev NNV-u za pregled i ocenu doktorske disertacije.
  9. Student podnosi Fakultetu urađenu doktorsku disertaciju u dva primerka kao i u elektronskoj verziji na dva CD-a.
  10. Komisije za pregled i ocenu dostavlja izveštaj NNV-u
  11. Izveštaj komisije zajedno sa doktorskom disertacijom se stavlja na uvid javnosti u trajanju od 30 dana.
  12. Nakon isteka roka od 30 dana materijal ide na sednicu NNV MF gde se razmatra izveštaj Komisije za pregled i ocenu. Ovom prilikom se šalje još jedan dokument sličan referatu iz tačke 4.3. samo u skraćenom obliku. On sadrži spisak objavljenih radova koji kao i ranije mora da ima kategoriju i impakt faktor časopisa u kojem je objavljen rad. Mentor treba da bude prisutan na ovoj sednici da prezentuje predmet i naučni cilj disertacije. Ukoliko se izveštaj prihvati, na toj sednici se odredjuje Komisija za odbranu doktorske disertacije. Mentor može biti član ove komisije. Komisija ne mora da sadrži iste članove kao komisija za pregled i ocenu, takodje mora imati najmanje 3 a najviše 5 clanova od kojih najmanje jedan nije u radnom odnosu na Fakultetu.
  13. Usvojeni izveštaj komisije Fakultet šalje na sednicu Univerzitetu radi davanja saglasnosti.
  14. Nakon Univerzitetske sednice zakazuje se odbrana doktorske disertacije, gde student brani disertaciju i dobija ocenu "odbranio" ili "nije odbranio" doktorsku disertaciju. Najmanje 3 dana pre odbrane je potrebno dostaviti mejlom pravnoj sluzbi fakulteta sledece podatke o odbrani: ime i prezime, naslov teze, datum, vreme, broj sale, ime predednika komisije za odbranu. Pravna sluzba oglasava odbranu tri dana ranije na sajtu fakulteta.

Na kraju jedan zanimljiv blog na temu: Kako preziveti Ph.D. https://www.castoredc.com/blog/research-tips/?utm_source=Facebook&utm_medium=banner&utm_campaign=fb-survival-blog-lookalike&utm_content=blogpost